Bielskie Muzeum kontynuuje prace badawcze związane z ręcznikiem ludowym

To już kolejny raz kiedy bielscy muzealnicy ruszają w teren. Tym razem będą się poruszać śladami ręcznika ludowego Ziemi Orlańskiej. Dodatkowo w lipcu wspomogą ich studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym Muzeum w Bielsku Podlaskim współpracuje od wielu lat. Realizacja projektu jest możliwa przede wszystkim dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ilustracja do artykułu 0604_DSC2889a.jpg

Naukowcy odwiedzą wszystkie miejscowości w gminie Orla, gdzie będą poszukiwać ręczników w prywatnych domach. W planach jest wykonanie fotografii do katalogu oraz zebranie najważniejszych informacji na temat samych ręczników, a wszystko to będzie się odbywało na bieżąco w obecności właścicieli.

Priorytetem bielskich muzealników pozostaje eksploracja całego obszaru powiatu bielskiego, w celu odtworzenia wiernego obrazu stanu zachowania ręczników w terenie. Orla jest ostatnią niezbadaną spośród sześciu gmin powiatu. Obszar badawczy w tym przypadku wynosi blisko 16 tys. ha, 22 sołectwa i jest zamieszkały przez ok. 3 tys. mieszkańców.

 

Alina Dębowska

Powrót na początek strony