Diecezjalne święto dziękczynienia za plony

Tegoroczne dożynki w diecezji drohiczyńskiej odbyły się 7 września w Wyszkach. Rolnicze święto znalazło godną oprawę podczas uroczystości o charakterze kościelnym. To właśnie do Wyszek przybyli podlascy rolnicy, by wspólnie z biskupem drohiczyńskim Piotrem Sawczukiem modlić się w podziękowaniu za tegoroczne plony.

Ilustracja do artykułu Dożynki4.jpg

Uroczystość zgromadziła liczne grono kapłanów, parlamentarzystów, przedstawicieli instytucji państwowych, samorządów, przedsiębiorstw oraz mieszkańców gminy Wyszki i przybyłych gości. Powiat bielski reprezentowany był przez starostę Sławomira Jerzego Snarskiego, przewodniczącego Rady Powiatu w Bielsku Podlaskim Andrzeja Leszczyńskiego oraz sekretarza powiatu Ryszarda Anusiewicza.

księża

Mszę św. dziękczynną poprzedziło powitanie proboszcza parafii św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach ks. Andrzeja Ulaczyka oraz gospodarza gminy wójta Mariusza Korzeniewskiego. Przed ks. biskupem Sawczukiem zaprezentowały się delegacje 66 parafii, które przygotowały na tę okazję wieńce dożynkowe. Zarówno one, jak i zebrane z pól plony, zostały przez niego poświęcone.

ołtarz

Jeszcze przed zakończeniem mszy i udzieleniem błogosławieństwa pasterskiego dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsce zajęła parafia Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, drugie miejsce – parafia św. Wawrzyńca w Kożuchówku, trzecie miejsce – parafia Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim.

bp Sawczuk

Komisja konkursowa przyznała także trzy wyróżnienia: parafii św. Jerzego w Sawicach, parafii św. Andrzeja Apostoła w Wyszkach oraz parafii Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie. Ufundowane przez siebie nagrody i wyróżnienia zwycięzcom wręczył starosta Snarski. Zwracając się do rolników przypomniał wielowiekową tradycję święta dziękczynienia za plony oraz podziękował im za ich ciężką pracę i ponoszony trud, którego owocem jest nasz codzienny chleb.

wieniec parafii Miłosierdzia Bożego

Uroczystości dożynkowe zakończyło dzielenie się przez wszystkich uczestników poświęconym chlebem. Następnie udano się na wspólny posiłek, podczas którego czas umilały występy zespołów ludowych.

 

pd, fot. Urząd Gminy Wyszki

Powrót na początek strony