Dzień Osób Starszych

Siódmego października br. w Bielskim Domu Kultury zgromadziło się kilkaset osób w ramach V Powiatowych Obchodów Dnia Osób Starszych pod hasłem „Pielęgnowanie tradycji regionalnej”.

Ilustracja do artykułu SAM_3628.JPG

Gospodarzem i organizatorem uroczystości był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarząd Oddziału Rejonowego w Bielsku Podlaskim. Wśród zaproszonych gości znalazł się również starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Spotkanie stało się okazją do podkreślenia ogromnej roli seniorów w społeczeństwie i rodzinie. – Rozwój społeczeństwa oparty jest na dwóch filarach: wiedzy i doświadczeniu – mówił starosta. – Wiedzę można nabyć, ale nie do przecenienia jest doświadczenie zdobywane latami. Niemądry jest ten, kto nie potrafi wykorzystać doświadczenia ludzi starszych, nabytego w pracy, życiu i kulturze. Nawiązując do hasła uroczystości starosta stwierdził: – Dziś mówimy, że pielęgnujemy tradycję. Musimy wiedzieć, skąd wychodzimy, skąd jesteśmy. W chwilach trudnych wracamy myślą do naszych rodzinnych domów, do naszych babć i dziadków. Pytamy ich, jak zachowaliby się w trudnych dla nas sytuacjach. Przekazują nam swoje doświadczenia, dobre i złe, wskazują nam rozwiązania i ścieżki postępowania. To wielkie dobro, które trzeba cenić.

zdjęcie: Krótkie przemówienie wygłosił starosta

Krótkie przemówienie wygłosił starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

Władze PZERiI uhonorowały osoby szczególnie zasłużone w działaniach wpierających osoby starsze. Z rąk przewodniczącego oddziału rejonowego związku Jana Kalicińskiego złotą honorową odznakę odebrał m.in. starosta Snarski.

Na zakończenie uroczystości zaprezentowały się zespoły artystyczne, w znacznej części złożone z seniorów: Zespół Ludowy „Orlanie” z Orli, Zespół Folklorystyczny „Rodyna” z Dubiażyna, Klub Seniora „Róże Jesieni” z Bociek, Chór „Jesienny Liść” Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bielsku Podlaskim oraz Zespół Akordeonistów z Brańska. Zaprezentowały one programy artystyczne ze sztuką wokalną, poetycką, teatralną i kabaretową.

zdjęcie: Występ Zespółu Ludowego „Orlanie” z Orli

Występ Zespółu Ludowego „Orlanie” z Orli

Obchody Dnia Osób Starszych zostały zorganizowane przy finansowym wsparciu Powiatu Bielskiego w ramach konkursu na realizację zadań publicznych zleconych do realizacji organizacjom pozarządowym.

 

pd

Powrót na początek strony