II miejsce uczniów II LO z BJN w Bielsku Podlaskim w finale konkursu „Startup na 5”

Dwudziestego czerwca w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się wielki finał konkursu „Startup na 5”.

Ilustracja do artykułu Image0035.jpg

Zespół uczniów II Liceum Ogólnokształcącego z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w składzie: Maciej Bociuk, Magdalena Kustyniuk, Ewelina Sadowska, kl. I ac zdobył II miejsce za projekt „Kosze na śmieci Sakubo”. Opiekunem zespołu jest Sławomir Niedźwiecki. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Elblągu za projekt „Wear Your App”.

Akcja edukacyjna „Lekcja o funduszach europejskich. Przedsiębiorczość”, organizowana od lutego do kwietnia br. przez Ministerstwo Rozwoju, spotkała się z bardzo dużym odzewem uczniów i nauczycieli. Zwieńczeniem edycji był konkurs „Startup na 5”, który wyłonił pięć najlepszych pomysłów na innowacyjny biznes, przygotowanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Polski Wschodniej. Polska Wschodnia to pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie, dofinansowywanych z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej.

zdjęcie: II miejsce uczniów II LO z BJN w Bielsku Podlaskim w finale konkursu „Startup na 5”

Uczniowie podczas lekcji mogli zdobyć wiedzę na temat funduszy europejskich, zapoznać się z pojęciami: startup, platforma startowa, czy z samym Programem Polska Wschodnia (POPW). Ich przewodnikiem po świecie startupów była Matylda, podobna im wiekiem bohaterka specjalnie przygotowanego komiksu.

Wiedza teoretyczna to jednak nie wszystko. Konkurs „Startup na 5” umożliwił uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w akcji, wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i kreatywnie rozwinąć pomysł na startup, a także wziąć udział w symulacji ubiegania się o dotację w POPW.

zdjęcie: II miejsce uczniów II LO z BJN w Bielsku Podlaskim w finale konkursu „Startup na 5”

Zespół z II LO – laureaci II miejsca – podczas wręczenia nagród z Adamem Hamryszczakiem,
podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju (fot. Marta Zinkiewicz)

Konkurs nawiązywał do ścieżki, którą przechodzą beneficjenci działania „Platformy startowe” POPW i składał się z dwóch etapów. W pierwszym trzyosobowe grupy uczniów opracowały dwustronicowy wniosek o dofinansowanie, w którym przedstawiły swój pomysł na biznes. Następnie 20 najciekawszych wniosków oceniło grono ekspertów z platformy startowej Connect w Lublinie.

Do drugiego etapu konkursu zostało zaproszonych pięć najlepszych zespołów z Polski Wschodniej, wśród których znalazło się II LO z BJN w Bielsku Podlaskim. Podczas finału zespoły zaprezentowały pomysły przed gronem profesjonalistów współpracujących na co dzień ze startupami wspieranymi przez POPW. Finaliści mogli także zwiedzić siedzibę platformy Connect, a nawet spotkać prawdziwych startupowców.

zdjęcie: II miejsce uczniów II LO z BJN w Bielsku Podlaskim w finale konkursu „Startup na 5”

Obecny podczas wydarzenia podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak podziękował zespołom uczniowskim i nauczycielom za udział w konkursie oraz pogratulował wysokiego poziomu realizowanych startupów. – Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych to grupa, w której wkrótce może pojawić się kolejny pomysłodawca – potencjalny beneficjent działania platformy startowej programu Polska Wschodnia. Kierujemy je bowiem do osób młodych, które widzą przyszłość w swoim własnym, innowacyjnym biznesie i mają na niego pomysł – powiedział wiceminister Hamryszczak.

Organizatorami konkursu było Ministerstwo Rozwoju oraz firma Exacto sp. z o.o.

Powrót na początek strony