Jan Paweł II w oczach dziecka – edycja IX

„Jan Paweł II – świętymi bądźcie!” to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego i IX edycji konkursu plastycznego – „Jan Paweł II w oczach dziecka” organizowanego przez Muzeum w Bielsku Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, Dekanat Bielski oraz Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Ilustracja do artykułu 000DSC_0003int.jpg

Honorowy patronat nad konkursem objęli: JE Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus, Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski oraz pełniący obowiązki Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.

Tegoroczny temat skłonił ponad trzy tysiące młodych twórców z całej Polski do zmierzenia się z tematem świętości. W interpretacji tegorocznego hasła Dnia Papieskiego czytamy m.in.: Niewątpliwie świętość jest dla dzisiejszego świata tematem z jednej strony wstydliwym i wręcz niechcianym, a z drugiej, czasem co prawda nie wprost, ale niezwykle pożądanym. Niektórzy zdają się nie interesować świętością w ogóle, czasem odrzucają ją jako niemożliwą do osiągnięcia lub nawet nikomu niepotrzebną. Tolerują świętość o tyle, o ile dotyczy ona pragnień innych. Jednak wcale niemała rzesza ludzi poszukuje świętości, łaknie jej i za nią tęskni.

zdjęcie: Jan Paweł II w oczach dziecka

Do osób, które na swój sposób poszukują świętości powinniśmy chyba zaliczyć uczestników tegorocznej edycji konkursu plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka – świętymi bądźcie”. Zdajemy sobie sprawę, że temat był trudny i wymagał od uczestników uważnego wsłuchania się w nauczanie Świętego Jana Pawła II. Z drugiej strony wydaje się prosty, ponieważ w kontekście kanonizacji, której byliśmy świadkami w tym roku, przekaz płynący z nauczania i życia Ojca Świętego nabiera dodatkowej siły.

Jan Paweł II wielokrotnie tłumaczył nam, że droga do świętości nie jest ani łatwa, ani prosta, co również dostrzegamy w Jego życiu. Mimo przeszkód i trudności zachęcał nas byśmy byli odważni i nie bali się sięgać po cele godne dzieci Bożych. Widzimy to w tegorocznych pracach, w których Jan Paweł II jawi się nam przede wszystkim jako przewodnik na trudnej drodze prowadzącej do świętości. Okazuje się również, że ilu uczestników tyle sposobów na osiągnięcie celu, jakim jest świętość. Według autorów możemy się do niej zbliżyć samolotem, statkiem kosmicznym lub poprzez codzienne życie i dobre uczynki wobec innych.

zdjęcie: Jan Paweł II w oczach dziecka

Gorące podziękowania składamy na ręce wszystkich uczestników, ich rodzin, opiekunów i nauczycieli, którzy sprawili, że IX edycja konkursu plastycznego „Jan Paweł II w oczach dziecka” przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Na etapie ogólnopolskim jury nagrodziło 17 oraz wyróżniło 30 prac.


Kategoria I: przedszkola

Nagrody

praca: Eryk Łazorko, Fundacja Kultury i Sportu Prawobrzeże, opiekun: Małgorzata Wrzosińska

Eryk Łazorko, Fundacja Kultury i Sportu Prawobrzeże, opiekun: Małgorzata Wrzosińska

praca: Maja Rybarczyk, Gminne Przedszkole nr 2 w Trzciance, opiekun: Bożena Pieńkowska

Maja Rybarczyk, Gminne Przedszkole nr 2 w Trzciance, opiekun: Bożena Pieńkowska

praca: Weronika Winnicka, FKiS Prawobrzeże, opiekun: M. Wrzosińska

Weronika Winnicka, FKiS Prawobrzeże, opiekun: M. Wrzosińska

praca: Antoni Żyliński, Gminne Przedszkole nr 2 w Trzciance, opiekun: B. Pieńkowska

Antoni Żyliński, Gminne Przedszkole nr 2 w Trzciance, opiekun: B. Pieńkowska

Wyróżnienia
Amela Łuczyńska, Przedszkole nr 14 w Lublinie, opiekun: Beata Pojęta, Wiesława Kowalik
Szymon Stecuła, Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku, opiekun: Bernadeta Korman
Nikola Suska, Gminne Przedszkole nr 2 w Trzciance, opiekun: B. Pieńkowska
Wiktoria Wolniaczyk, Przedszkole nr 39 w Dąbrowie Górniczej
Antonina Zielińska, Przedszkole nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie, opiekun: Dorota Kubicka


Kategoria II: Klasy I-III szkoły podstawowe

Nagrody

praca: Klaudia Karejwo, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie, opiekun: Małgorzata Salej

Klaudia Karejwo, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie, opiekun: Małgorzata Salej

praca: Natalia Kyrcz, Ośrodek Kultury w Będzinie, opiekun: Dorota Korus

Natalia Kyrcz, Ośrodek Kultury w Będzinie, opiekun: Dorota Korus

praca: Fryderyk Kuźma, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Błogosławionych Dzieci z Fatimy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi, opiekun: Grażyna Dorosz-Pułko

Fryderyk Kuźma, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Błogosławionych Dzieci z Fatimy Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Łodzi, opiekun: Grażyna Dorosz-Pułko

Wyróżnienia
Zuzanna Dragan, Zespół Szkół w Szewni Górnej, opiekun: Danuta Grula
Kaja Kubiak, FKiS „Prawobrzeże”, opiekun: M. Wrzosińska
Maciej Kurowicki, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Niecieczy, opiekun: Marzena Skibniewska
Wiktor Łazorko, FKiS „Prawobrzeże”, opiekun: M. Wrzosińska
Patryk Łoszakiewicz, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim, opiekun: Alla Abramczuk
Kajetan Madej, Fundacja Oświatowa „Nasza Szkoła” w Łodzi, opiekun: G. Dorosz-Pułko
Joanna Szymczak KSP im. Błogosławionych Dzieci z Fatimy w Łodzi, opiekun: G. Dorosz-Pułko


Kategoria III: Klasy IV-VI szkoły podstawowe

Nagrody

praca: Gabriela Ferenc, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, opiekun: Agnieszka Duda

Gabriela Ferenc, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, opiekun: Agnieszka Duda

praca: Kacper Gurgul, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku, opiekun: Ewa Karaś

Kacper Gurgul, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Brzesku, opiekun: Ewa Karaś

praca: Kacper Majda, FO Nasza Szkoła w Łodzi, opiekun: G. Dorosz-Pułko

Kacper Majda, FO Nasza Szkoła w Łodzi, opiekun: G. Dorosz-Pułko

praca: Anna Wróblewska, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: Marzena Rzepniewska, Beata Niewińska

Anna Wróblewska, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: Marzena Rzepniewska, Beata Niewińska


Wyróżnienia
Wiktoria Berek, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Królowej Jadwigi w Konstantynowie Łódzkim, opiekun: Halina Bukowska, Violetta Berek
Julia Gierasimiuk, Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie, opiekun: Jolanta Ejsmont
Amelia Jakubczyk, OK w Będzinie, opiekun: D. Korus
Daria Kozak, ZS w Brzeźnicy, opiekun: A. Duda
Aleksandra Łobocka, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamionce, opiekun: Regina Kotłowska
Julia Sposób, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie Majoracie, opiekun: Danuta Przysiadka
Dominika Piskunowicz, FKiS „Prawobrzeże”, opiekun: M. Wrzosińska


Kategoria IV: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Nagrody

praca: Wiktoria Piórkowska, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: Agnieszka Bosiacka

Wiktoria Piórkowska, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: Agnieszka Bosiacka

praca: Radosław Romańczuk, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

Radosław Romańczuk, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim

praca: Agnieszka Żyjewska, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, opiekun: Krystyna Kamińska

Agnieszka Żyjewska, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Łomży, opiekun: Krystyna Kamińska


Wyróżnienia
Monika Adamczyk, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Rytwianach, opiekun: Anna Niekurzak
Martyna Bobkowska, Publiczne Gimnazjum nr 8 im. Księcia Mazowieckiego Janusza w Łomży, opiekun: Agnieszka Wysocka
Anna Kompa, Prywatne Gimnazjum Krzysztofa Agustyniaka w Łodzi, opiekun: Milena Tymosiak, Małgorzata Kwapińska
Renata Labos, Zespół Szkół Ogrodniczych w Ostrowie, opiekun: Kazimierz Szafrański
Alina Langa, I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, opiekun: ks. Paweł Kotkowski
Agata Zbrojewska, Zespół Placówek Wychowania Pozaszkolnego w Sieradzu, opiekun: Zdzisława Budka


Kategoria V

Nagrody

praca: Daniel Dobosz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kielcach, opiekun: Agnieszka Apanowicz-Bernatek

Daniel Dobosz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kielcach, opiekun: Agnieszka Apanowicz-Bernatek

praca: Natalia Chwiałkowska, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie, opiekun: Renata Skrzypczak-Perełkiewicz

Natalia Chwiałkowska, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Głogowie, opiekun: Renata Skrzypczak-Perełkiewicz

praca: Agnieszka Szeliga, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu, opiekun: Maria Piksa

Agnieszka Szeliga, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Nowym Targu, opiekun: Maria Piksa

Wyróżnienia
Dorota Mróz, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy, opiekun: Małgorzata Łosiak
Władysław Nawara, SOSW nr 1 w Nowym Targu, opiekun: Małgorzata Dziubek
Weronika Pyśniak, SOSW w Damnicy, opiekun: M. Łosiak
Sylwester Żochowski, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, opiekun: Urszula Sarnecka


W edycji diecezjalnej przyznano natomiast 13 nagród i 24 wyróżnienia.

Kategoria I: przedszkola

Nagrody

praca: Maja Siatkowska, Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim, opiekun: Ewa Olszewska, Ewa Dmitruk

Maja Siatkowska, Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim, opiekun: Ewa Olszewska, Ewa Dmitruk

praca: Maksymilian Suszko, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Ziemi Orlańskiej w Orli, opiekun: Agnieszka Bosiacka

Maksymilian Suszko, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Ziemi Orlańskiej w Orli, opiekun: Agnieszka Bosiacka

praca: Julia Tymosiak, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun: Dorota Zimnoch

Julia Tymosiak, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun: Dorota Zimnoch

Wyróżnienia
Dominik Malinowski, Przedszkole Niepubliczne Karmelki w Bielsku Podlaskim, opiekun: Joanna Malinowska
Anna Mkhitaryan, SP im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun: D. Zimnoch
Karolina Tararuj, Przedszkole nr 3 w Bielsku Podlaskim, opiekun: E. Olszewska, E. Dmitruk
Gabriela Wasilewska, SP im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun: D. Zimnoch
Agata Zimnoch, PN Karmelki w Bielsku Podlaskim, opiekun: Agnieszka Perkowska


Kategoria II: Klasy I-III szkoły podstawowe

Nagrody

praca: Paulina Łoszakiewicz, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: A. Abramczuk

Paulina Łoszakiewicz, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: A. Abramczuk

praca: Bartek Troc, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: Iwona Wesołowska

Bartek Troc, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: Iwona Wesołowska

praca: Krystian Wasilewski, Świetlica Socjoterapeutyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim, opiekun: Maria Kondrat, Renata Osmólska

Krystian Wasilewski, Świetlica Socjoterapeutyczna przy Szkole Podstawowej nr 2 im. kpt. W. Wysockiego w Bielsku Podlaskim, opiekun: Maria Kondrat, Renata Osmólska


Wyróżnienia
Eliza Borowska, SP im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun: Swietłana Rakowska
Aleksandra Gudwańska, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: R. Rzepniewska
Jakub Niewiarowski, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, opiekun: s. Nina
Jakub Turowski, Świetlica Socjoterapeutyczna przy SP nr 2 w Bielsku Podlaskim, opiekun: M. Kondrat, R. Osmólska
Paweł Turowska, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: Alina Rudczuk
Anna Zawadzka, SP im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun: Halina Puchalska


Kategoria III: Klasy IV-VI szkoły podstawowe

Nagrody

praca: Mateusz Kalisiak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokołowie Podlaskim, opiekun: Bożena Zdzieborska

Mateusz Kalisiak, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Sokołowie Podlaskim, opiekun: Bożena Zdzieborska

praca: Maja Paluszczyk, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: R. Rzepniewska

Maja Paluszczyk, SP nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun: R. Rzepniewska

praca: Karolina Rzepniewska, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: I. Wesołowska

Karolina Rzepniewska, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: I. Wesołowska

Wyróżnienia
Roksana Kalinowska, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: Anna Kiełsa
Dominika Koc, SP nr 2 w Bielsku Podlaskim, opiekun: Barbara Drozdowska
Olga Kotowska, PSP nr 2 w Sokołowie Podlaskim, opiekun: B. Zdzieborska
Patrycja Malinowska, ZS im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun: I. Wesołowska


Kategoria IV: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Nagrody

praca: Natalia Malinowska, Zespół Szkół w Augustowie, opiekun: Jolanta Wąż

Natalia Malinowska, Zespół Szkół w Augustowie, opiekun: Jolanta Wąż

Wyróżnienia
Aleksandra Drozdowska, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku, opiekun: ks. Artur Żandarski
Maria Wróblewska, Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski w Bielsku Podlaskim, opiekun: s. Bernadetta Chaim, Jerzy Hackiewicz


Kategoria V

Nagrody

praca: Krystian Adamczyk, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, opiekun: s. Avelina Dębecka

Krystian Adamczyk, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, opiekun: s. Avelina Dębecka

praca: Katarzyna Górska, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: Joanna Turowska

Katarzyna Górska, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: Joanna Turowska

praca: Paweł Grabowski, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska

Paweł Grabowski, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska

praca: Paulina Troc, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska

Paulina Troc, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska


Wyróżnienia
Wiktoria Danilin, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: Halina Car
Weronika Leśko, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, opiekun: Anna Świtalska-Świć
Maciej Grygoruk, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska
Agnieszka Ofman ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska
Joanna Pawlik, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie, opiekun: Ewa de Gerlache
Sylwia Sidorowicz, ZSS im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun: J. Turowska
Mateusz Wierzchowski, ZSS im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, opiekun: s. A. Dębecka

Darczyńcy

grafika: darczyńcy

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku
Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
Urząd Gminy Bielsk Podlaski
Urząd Miasta Bielsk Podlaski
Urząd Gminy Brańsk

 

Katarzyna Sołub

Powrót na początek strony