Kolorowo, tanecznie i po podlasku

Pierwsze dwa warsztaty taneczno-kulturowe realizowane w ramach projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie” są już za nimi. Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki gościło w dwóch miejscach.

Ilustracja do artykułu Warsztaty_Żemerwa (1).jpg

Trzydziestego lipca w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach oraz 4 sierpnia w Kolonii Boćki przy okazji organizowanych warsztatów tkackich „Osnowa od nowa”.

Iwona Zacharczuk, prezes Stowarzyszenia: – Na tych warsztatach odkrywaliśmy na nowo bogactwo kulturowe Podlasia, a w szczególności ziemi bielskiej. Sięgaliśmy do korzeni specyficznego folkloru naszego terenu. Różnorodność ludności tu zamieszkującej niewątpliwie miała ogromny wpływ kształtowanie się obyczajów, obrzędów i strojów. Chcieliśmy zwrócić uwagę na wartości kulturowe regionu, poczucie zakorzenienia w tradycję małych społeczności, która często jest dziś skazana na zapomnienie.

Uczestnicy pierwszych warsztatów w Studziwodach mieli okazję do spotkania, integracji i poznania choreografii charakterystycznych dla tańców kultury białoruskiej. Doroteusz Fionik wraz z Anną Fionik pięknie zaprezentowali nam wpływ tejże tradycji na teren Bielska Podlaskiego. Z pewnością są osobami, od których warto czerpać wzorce, ponieważ ich wiedza i wartość kulturowa jest bezcenna. Wszyscy mogli potańczyć, pośpiewać i miło spędzić czas w tradycyjnej scenerii Muzeum małej Ojczyzny w Studziwodach.

Studziwody

Studziwody

W Kolonii Boćki Stowarzyszenie zorganizowało swoje drugie warsztaty kulturowo-taneczne jako imprezę współtowarzyszącą, dzięki uprzejmości organizatorów warsztatów tkackich – Fundacji Okolica. Dzięki temu w spotkaniu mogły w nich uczestniczyć osoby m.in. ze Stanów Zjednoczonych oraz z Warszawy, Sulejówka i okolicznych miejscowości.

Magdalena Stopa, prezes Fundacji: – Wizyta Stowarzyszenia Podlaskie Kukułki była dla nas miłą niespodzianką. Pieśni i tańce wykonywane przez zespół oderwały nas od krosien, zupełnie zmieniły atmosferę naszych warsztatów. Uczestniczki były bardzo zainteresowane. Nawet nasza twórczyni ludowa została porwana do tańca. To było ciekawe i bardzo udane spotkanie, nie tylko dla mnie – organizatora warsztatów tkackich, ale również dla uczestników. Zapamiętamy go na długo.

Boćki

Boćki

Boćki

Kto nie zdążył przyjść na dotychczasowe zajęcia, ma jeszcze wybór. Stowarzyszenie planuje warsztaty:
– 31 sierpnia – w Gminnym Ośrodku Kultury w Boćkach,
– 7 września – w Muzeum w Bielsku Podlaskim,
– 14 września – w Gminnym Ośrodku Kultury w Orli,
– 21-22 września – w Osiedlowym Dom Kultury w Bielsku Podlaskim,
– 4 października – w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim
oraz koncert finałowy 26 października 2019 r.

Dodatkowe informacje: Facebook, www.podlaskiekukulki.pl oraz www.podlaskiekukulki.eu.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etnopolska 2019.
Partner merytoryczny: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Patronat medialny: TV Podlasie, TVK Hajnówka, „Nowiny Podlaskie”, iBielsk.pl oraz Wrota Podlasia.
Współpraca: Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim, Urząd Miasta Bielsk Podlaski, Urząd Gminy Boćki, Urząd Gminy Orla, Osiedlowy Dom Kultury w Bielsku Podlaskim, Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach, Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów „Żemerwa” , Zespół Folklorystyczny Klekociaki, Zespół Pieśni i Tańca Podlaskie Kukułki oraz Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.

 

Ilona Kamieńska

Powrót na początek strony