Makatki i inne szmatki

Makatki, ręczniki, kapy, szydełkowe serwetki uczestnicy projektu odnaleźli w szkolnej Izbie Regionalnej oraz w domach swoich dziadków. Okazało się, że ich przodkowie musieli włożyć sporo wysiłku i czasu, żeby własnoręcznie przygotować tkaniny oraz ozdobić je haftem lub koronką. Przed podobnym zadaniem stanęła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Orli i doskonale sobie z nim poradziła.

Ilustracja do artykułu _DSC6860int.jpg

Mając za wzór tradycyjne lokalne tkaniny i zdobienia uczestnicy projektu stworzyli własne niepowtarzalne formy w stylu etno, doskonale poradzili sobie z igłą, minikrosnami tkackimi, farbami, a nawet z szydełkiem. I tak spod ich rąk wyszły wielobarwne gobeliny, bawełniane torby malowane ornamentem z ludowych ręczników, czy wreszcie zakładki do książek z inicjałami. Ciekawą formą okazały się makatki. Na pierwszy rzut oka przypominające te z kuchni babci – niebieskie wyszycie na białym płótnie, ale jednak z zupełnie innym, uwspółcześnionym przesłaniem i rekwizytami. Z ogromnym zapałem zasiadali też do krosna, gdzie pod okiem wykwalifikowanej tkaczki – Ireny Ignaciuk z Lewkowa – stawiali swoje pierwsze kroki w tkaniu.

zdjęcie: Makatki i inne szmatki

zdjęcie: Makatki i inne szmatki

Projekt pokazał, że w tradycyjne ludowe tkaniny kryją w sobie ogromy potencjał. Wystarczy odrobina chęci, zapału i wytrwałości, aby z niego skorzystać. Dawne zdobnictwo ciągle inspiruje do poszukiwania nowych form i tworzenia, tym samym nie daje o sobie zapomnieć służąc ochronie tradycyjnej tkaniny ludowej i przywracając ją współczesności.

zdjęcie: Makatki i inne szmatki

zdjęcie: Makatki i inne szmatki

Projekt dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie w Hajnówce.

zdjęcie: Makatki i inne szmatki

zdjęcie: Makatki i inne szmatki

Realizator: Fundusz Lokalny na Rzecz Rozwoju Społecznego, e-mail: funduszlokalnyrrs@gmail.com, www.fundusz-lokalny.pl, te. 600 009 178. Partner: Szkoła Podstawowa z dodatkowym nauczaniem języka białoruskiego w Orli.

 

Jerzy Sołub

Powrót na początek strony