Narodowe Święto Niepodległości

Jedenastego listopada br. wszyscy Polacy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości i 95. rocznicę odzyskania wolności Ojczyzny. Uroczystości rocznicowe obchodzono również w Bielsku Podlaskim.

Ilustracja do artykułu 131113-narodowe2.jpg

Powiatowe obchody Święta Niepodległości tradycyjnie rozpoczęły się nabożeństwem w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała. Następnie przedstawiciele samorządów i służby mundurowe złożyły wieńce pod pamiątkową tablicą upamiętniającą jednego z głównych architektów naszej niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego, wmurowaną w ścianę klasztoru pokarmelickiego. Po tym wstępie uczestnicy uroczystości udali się do kościoła pw. Matki Bożej z Góry Karmel, gdzie odprawiona została uroczysta msza św.

zdjęcie: Narodowe Święto Niepodległości

Po mszy jej uczestnicy udali się w uroczystym pochodzie pod pomnik Niepodległości Polski. Na czele, tuż za pocztami sztandarowymi, podążali przedstawiciele samorządów lokalnych, w tym władze Powiatu ze starostą Sławomirem Jerzym Snarskim, wicestarostą Piotrem Bożko i przewodniczącym rady Adamem Łęczyckim, komendanci i funkcjonariusze służb mundurowych, kierownicy i pracownicy instytucji i urzędów, zakładów pracy, szkół, organizacji politycznych i społecznych. Jak zawsze obecna była młodzież szkolna, harcerze i zuchy Hufca ZHP oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Adamca.

zdjęcie: Narodowe Święto Niepodległości

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: wicemarszałek województwa podlaskiego Walenty Korycki i starosta Snarski. Starosta w swoim przemówieniu przypomniał, iż odzyskanie wolności po 123 latach niewoli zawdzięczać należy m.in. niezłomnemu duchowi narodu i wychowaniu patriotycznemu Polaków. Przypomniał mało znany fakt historyczny, kiedy to przyszły prezydent USA John F. Kennedy w roku 1939 na polecenie swego ojca przebywał w Warszawie, pisząc potem do swego ojca w liście takie słowa: „Wyjeżdżam stąd pokrzepiony i wzmocniony i będę mówił wszędzie tam, gdzie będzie mi dane, iż wobec tak poważnego zagrożenia społeczeństwo polskie spogląda w przyszłość z niezachwianą wiarą w słuszność swojej sprawy, patrzy z optymizmem, ale i z przekonaniem, że jeżeli do konfrontacji dojdzie, to jej wynik nie może być inny jak zwycięstwo”. Starosta wyraził zadowolenie, że i dziś liczna obecność mieszkańców powiatu podczas uroczystości, a zwłaszcza młodzieży szkolnej oznacza, że tradycje patriotyczne są u nas nadal pieczołowicie kultywowane, m.in. dzięki pracy wspaniałych pedagogów zatrudnionych w naszych szkołach.

zdjęcie: Narodowe Święto Niepodległości

Po wygłoszonych przemówieniach przed uczestnikami uroczystości wystąpiła młodzież Zespołu Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim i Zespół Pieśni i Tańca „Podlaskie Kukułki”, prezentując bogaty program artystyczny. Po jego zakończeniu uczestnicy uroczystości przy dźwiękach werbli złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem Niepodległości Polski. Tą część obchodów Narodowego Święta Niepodległości zakończyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta grając marsz „My, pierwsza brygada”, znany również pod tytułem „Legiony to żołnierska nuta”.

zdjęcie: Narodowe Święto Niepodległości

Wieczorem w Bielskim Domu Kultury przy wypełnionej po brzegi sali odbył się koncert Wielkiego Chóru Patriotycznego Bielska Podlaskiego. Taką nazwę nadano tej imprezie nieprzypadkowo, gdyż w roli chóru wystąpili wszyscy jej uczestnicy – cała publiczność śpiewająca pieśni patriotyczne i wojskowe. Została ona wsparta przez Chór Polskiej Pieśni Narodowej i małych artystów z bielskich przedszkoli, którzy dzielnie występowali na scenie. Przedszkolaki zbierały gromkie brawa, których nie szczędziła im publiczność.

 

pd

Powrót na początek strony