Niemiecka młodzież w Starostwie Powiatowym

Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim 13 lipca br. odwiedziła grupa niemieckiej młodzieży z Magdeburga wraz z opiekunami (w tym dwóch pastorów), reprezentująca Kościół Ewangelicki Niemiec Środkowych. Towarzyszyło jej 13 przedstawicieli parafii prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim z proboszczem ks. Andrzejem Mińko i ks. Rustamem Belovem.

Ilustracja do artykułu DSC_9102.JPG

Wizyta jest efektem wymiany młodzieży między parafiami różnych wyznań z Niemiec i Polski. Młodzież z Niemiec już po raz drugi gościła w Polsce, a w ubiegłym roku młodzi członkowie parafii Zmartwychwstania Pańskiego przebywali w Loitsche. Planowana jest kontynuacja wymiany młodzieży i rewizyta bielszczan w Niemczech, rozszerzona tym razem o całe rodziny. Celem takich działań jest oczywiście wzajemne poznanie się ludzi o różnej kulturze i wyznaniach.

Niemiecka młodzież

Niemiecka młodzież

Na znaczenie tego wzajemnego poznania się wskazywał wicestarosta Piotr Bożko, który mówił o zaletach takich bliskich kontaktów, przełamujących stereotypy i często przekłamany wizerunek sąsiedzkich narodów serwowany m.in. przez media. Starosta Sławomir Jerzy Snarski z kolei wskazywał na odpowiedzialność dorosłych za wychowanie młodzieży i jej pokojowe nastawienie do innych nacji. Wyjaśnił też gościom z Niemiec rolę i zadania Powiatu Bielskiego, przedstawił jego najdonioślejsze osiągnięcia oraz odpowiedział na ich liczne pytania o jego kondycję. Interesowały ich zwłaszcza kwestie bezrobocia i funkcjonowania rolnictwa. Zrewanżowali się przekazaniem informacji o ich rodzimym regionie.

Niemiecka młodzież

Niemiecka młodzież

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez starostów pamiątek uczestnikom spotkania.

 

pd

Powrót na początek strony