Nowa specjalistyczna pracownia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim

Bielska placówka utworzyła nową pracownię – salę doświadczania świata, tj. specjalnie wyodrębnione pomieszczenie wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów.

Ilustracja do artykułu 131018-nowa1.jpg

Jej głównym celem jest budowanie u przebywających w niej uczniów poczucia radości i bezpieczeństwa, a także wzajemnego zaufania i komunikacji poprzez dostarczanie im określonej ilości i jakości bodźców sensorycznych pobudzających zmysły do działania.

zdjęcie: Nowa specjalistyczna pracownia

Innymi słowy to narzędzie nauki życia, to celowe kształtowanie bodźców w celu wywołania zaplanowanych wrażeń i uczuć. Umożliwia ono tworzenie globalnego, wielozmysłowego obrazu danego pojęcia, który jest następnie odbierany za pomocą wzroku, słuchu, dotyku, węchu i smaku.

zdjęcie: Nowa specjalistyczna pracownia

Sala wyposażona jest w suchy basen, projektor kolorów i obrazów, łóżko wodne, lampy UV, kolumny wodne oraz światłowody. Te wszystkie sprzęty zostały zainstalowane w jednym przystosowanym do tego pomieszczeniu. Osoby w nim przebywające odbierają silne bodźce oddziałujące na poszczególne zmysły, co sprawia że spontanicznie poznają świat.

 

ml, bk

Powrót na początek strony