Nowe przepisy prawa drogowego

Jazda bez posiadanego przy sobie prawa jazdy, koniec z kartą pojazdu i nalepkami kontrolnymi, możliwość rejestracji pojazdu poza miejscem zamieszkania czy zachowanie dotychczasowych tablic rejestracyjnych – to najważniejsze zmiany w ustawie prawo o ruchu drogowym. Będą one wprowadzane stopniowo od 4 grudnia br.

Ilustracja do artykułu car-1149997_1920-640.jpg

Od tego właśnie dnia kierowcy nie będą zobowiązani do posiadania przy sobie i okazywania prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Jest to kolejne ułatwienie, gdyż obecnie kierujący pojazdem nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego polisę OC.

Nie będziemy także zmuszeni wymieniać dowodu rejestracyjnego w sytuacji, gdy zabraknie w nim rubryk, w których wpisywane są terminy następnego badania technicznego. Pozwoli to właścicielom pojazdów na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Cyfrowe wersje dowodu rejestracyjnego, dowodu opłaty ubezpieczenia (a także dowód osobisty) są dostępne w aplikacji mObywatel, którą można zainstalować na smartfonie z systemem iOS lub Android. Wkrótce pojawi się w niej też prawo jazdy. Do używania aplikacji mObywatel niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego. Cyfrowe wersje dokumentów również nie są wymagane podczas kontroli.

Kolejnym zniesionym obowiązkiem jest wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Ma to szczególne znaczenie dla nabywców pojazdów sprowadzanych z zagranicy, gdyż zapłacą oni mniej o 94,50 zł (koszt karty pojazdu – 75 zł i nalepki – 18,50 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej). Wszystkie dane znajdują się w centralnej ewidencji pojazdów, więc funkcjonariusz dokonujący kontroli drogowej, jak też sam właściciel auta mogą je sprawdzić online.

Znowelizowane przepisy ustawy wprowadzają możliwość rejestracji pojazdu poza miejscem stałego zamieszkania. Dokona tego właściwy miejscowo starosta. Podobnie rzecz ma się w przypadku czasowej rejestracji auta ze względu na konieczność przejazdu z miejsca jego zakupu. Rejestracji tej dokona także starosta właściwy dla miejsca zakupu.

Nabywcy pojazdów zainteresowani zachowaniem dotychczasowych tablic rejestracyjnych unikną 80-złotowego wydatku dzięki możliwości pozostawienia numeru rejestracyjnego. Łącznie ze zniesieniem opłaty za nalepkę kontrolną i opłaty ewidencyjnej pozwoli to zachować w portfelu kwotę 99,50 zł.

Atrakcyjną nowością będzie rejestracja nowego pojazdu przez autoryzowany salon sprzedaży. Klienci salonów będą mogli dokonać zlecenia wniosku o rejestrację drogą elektroniczną. Zaoszczędzą w ten sposób swój czas i zapewni im to możliwość odbioru już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży.

Ponadto znowelizowana ustawa pozwoli nam na czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego (np. w przypadku jego uszkodzenia i naprawy) oraz zwrot zatrzymanego przez organ kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego przez stację kontroli pojazdów.

 

pd, wch, źródło: www.wartowiedziec.pl

Powrót na początek strony