Powiatowy Dzień Osób Starszych

– Nie ma nic cieplejszego w każdej rodzinie niż seniorzy rodu – babcia i dziadek – tak rozpoczął swoje wystąpienie sekretarz powiatu Ryszard Anusiewicz podczas obchodzonego 5 października br. powiatowego Dnia Osób Starszych. – Od zawsze kojarzą się nam oni z mądrością, statecznością, czułością i opiekuńczością. W naszej polskiej tradycji ugruntowało się głębokie poczucie szacunku do nich, wdzięczności za ich serce i oddanie dla rodziny. Śmiało mogę powiedzieć, że są oni najlepszymi nauczycielami w naszych domach, uczących nas życia i dobrych obyczajów. To właśnie od nich najczęściej pobieramy pierwsze lekcje historii, religii, etyki.

Ilustracja do artykułu DSC_3968.JPG

– Nie ma nic cieplejszego w każdej rodzinie niż seniorzy rodu – babcia i dziadek – mówił
sekretarz powiatu Ryszard Anusiewicz

Powiatowy dzień seniora został zorganizowany przez zarząd oddziału regionalnego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Bielsku Podlaskim. Patronat nad uroczystością objął starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

zespół

Miejscem wydarzenia była aula bielskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Podczas uroczystości zgromadziło się tu liczne grono zaproszonych gości, członków związku, ich rodzin i sympatyków oraz artystów zespołów folklorystycznych. Obecni byli m.in. wspomniany już sekretarz Anusiewicz, wiceburmistrz Bielska Podlaskiego Bożena Zwolińska oraz przewodniczący zarządu oddziału związku Eugeniusz Gałuszewski. Sekretarz powiatu wręczył dyplomy starosty bielskiego osobom niosącym bezinteresowną pomoc seniorom. Odebrali je osobiście lub przez przedstawicieli: Andrzej Dłużewski – dyrektor Osiedlowego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim, Barbara Pejska – przewodnicząca koła ZERiI w Boćkach, Henryk Zalewski – dyrektor Gminnego Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Wyszkach, Marta Tymińska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Boćkach.

publiczność

– Celem dzisiejszego spotkania jest podkreślenie roli osób starszych i niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie – wyjaśniała Halina Waszczuk, skarbnik bielskiego zarządu oddziału Związku. – Musimy unaocznić problem osób starszych, otoczyć ich opieką, bo dotychczas byli traktowani nie tak jak na to zasługują. Musimy im umożliwić wyjście z domu, szczególnie seniorom niepełnosprawnym.

goście

Drugą część uroczystości wypełniły prezentacje zespołów folklorystycznych, w znakomitej większości złożonych z seniorów. Wystąpiły: chór Orlanie, zespół Róże Jesieni z Bociek, Fermata z Orli, Młodzi Duchem ze Strabli, Malinki z Malinnik, Razem z Wyszek oraz chór Wasiloczki.

– Seniorzy, ludzie starsi i potrzebujący pomocy zawsze mogą liczyć na wsparcie samorządu powiatowego – podkreślał sekretarz Anusiewicz. – Corocznie wspieramy ich działania zastrzykiem środków finansowych na organizowane wydarzenia. W tym roku było to 2,5 tys. zł, dzięki którym mogła odbyć się dzisiejsza uroczystość, jak też impreza plenarna „Seniorada i integracja pokoleń”. A to nie jedyna organizacja skupiająca osoby starsze, której udzielamy pomocy materialnej. Dbamy także o naszych seniorów, zwłaszcza schorowanych, poprzez udzielanie im schronienia i opieki w Domu Pomocy Społecznej w Brańsku. Są tam oni w rękach świetnie wyszkolonego personelu, dzięki któremu jesień ich życia jest pogodniejsza, a życie ciekawsze, pełne zajęć i pozbawione poczucia samotności.

 

pd

Powrót na początek strony