Przetarg na budowę hali sportowej przy II Liceum

Dwudziestego piątego marca br. zarząd powiatu bielskiego ogłosił przetarg na budowę hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Wartość zamówienia wynosi niespełna 5,3 mln zł.

Ilustracja do artykułu Miejsce budowy przyszłej hali sportowej przy II LO.jpg

Miejsce budowy przyszłej hali sportowej przy II LO

Szkoła do tej pory użytkowała niewielką salę gimnastyczną, której powierzchnia zajmowała niecałe 200 mkw. Tymczasem jednym z absolutnych priorytetów w działaniach zarządu powiatu jest stały rozwój i polepszanie bazy dydaktycznej i sportowej w prowadzonych powiatowych placówkach oświaty.

Plan usytuowania budowanej hali sportowej przy II LO

Plan usytuowania budowanej hali sportowej przy II LO

Projekt budowy hali sportowej powstał już kilka lat temu. Niestety, mimo składanych wniosków, inwestycja ta nie otrzymała dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. W związku z tym zarząd zdecydował o jej rozpoczęciu i finansowaniu wyłącznie ze środków własnych. Jednocześnie ponowiony został wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o przekazanie środków na realizację zadania w ramach programu „Sportowa Polska – program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej” – edycja 2021. Możliwe jest także pozyskanie środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Projekt elewacji hali sportowej od strony ul. Kopernika

Projekt elewacji hali sportowej od strony ul. Kopernika

Nowy obiekt sportowy będzie miał wymiary 18,7 na 42,9 m. Jego powierzchnia będzie ponad trzy razy większa od użytkowanego obecnie. Wyniesie ona 641 mkw. Zajmie on teren rozciągnięty wzdłuż ul. Kopernika, od ściany szczytowej budynku dydaktycznego II Liceum, biegnący wzdłuż obecnego łącznika z salą gimnastyczną (w przyszłości znajdą się w nim pomieszczenia socjalne – szatnie, umywalnie i sanitariaty). Takie usytuowanie budynku nie spowoduje konieczności rozbiórki obecnej sali oraz łącznika, w którym funkcjonuje biblioteka szkolna, pracownia komputerowa i sala lekcyjna. Kilka miejsc parkingowych, w tym także dla osób niepełnosprawnych, przewidziano na istniejącym placu u zbiegu ulic Kopernika i Zamkowej. Opracowana koncepcja architektoniczna budynku i jego otoczenia ma zapewnić ożywienie przestrzeni śródmiejskiej i wpisać się w prowadzone przez gminę miejską Bielsk Podlaski działania rewitalizacyjne. Taka lokalizacja obiektu była możliwa dzięki zgodzie władz miasta Bielska Podlaskiego i rady miasta na wejście z inwestycją w pas drogowy ulicy Kopernika.

Zgodnie z założeniami ogłoszonego przetargu budowa hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym zostanie zrealizowana w latach 2021-2022. Zapewni ona uczniom właściwe warunki do uprawiania sportu, zwiększania aktywności fizycznej i związanych z tym zainteresowań. Podniesie także atrakcyjność szkoły dla młodzieży ze szkół podstawowych dokonującej wyboru przyszłej szkoły. Zyska także cała społeczność powiatowa, która wzbogaci się o nowoczesny obiekt sportowy.

 

pd

Powrót na początek strony