Samorządowy Oskar dla starosty bielskiego

Trzydziestego października br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie odbyło się wręczenie nagród im. Grzegorza Palki, nadawanych przez Ligę Krajową.

Ilustracja do artykułu 161102-nagroda1.jpg

Trzydziestego października br. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie odbyło się wręczenie nagród im. Grzegorza Palki, nadawanych przez Ligę Krajową. Nagroda ta, zwana „Oskarem Samorządowym” honoruje wybrane osoby za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego i upamiętnia tragicznie zmarłego prezydenta miasta Łodzi.

Image

Wśród laureatów nagrody im. Grzegorza Palki w 2016 roku w dziedzinie działalności samorządowej o wymiarze ogólnokrajowym został wyróżniony także dr inż. Sławomir Jerzy Snarski – starosta bielski. W uzasadnieniu nagrody wskazano, iż jest on osobą bardzo zaangażowaną w rozwój samorządu terytorialnego w kraju, pełni funkcję wiceprezesa zarządu Związku Powiatów Polskich i oddał wyjątkowe zasługi za działania na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców z wykorzystaniem środków z programów współpracy transgranicznej.

 

Image

Powiat Bielski w latach 2013-2015 realizował projekt pn. „Rozwój współpracy transgranicznej w celu poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa z powiatu bielskiego i rejonu lubomskiego poprzez programy promocji zdrowia i profilaktyki z zakresu chorób onkologicznych oraz gruźliczych”. Jego realizacja przebiegała w partnerstwie ze szpitalem rejonowym lubomskiego i szackiego rejonu w Lubomlu na Ukrainie w ramach programu współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. W ramach programu szpitale wyposażone zostały w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny, który pozwolił na przebadanie po obu stronach granicy 14 tys. osób w kierunku gruźlicy i chorób onkologicznych. Zakład diagnostyki obrazowej wyposażono w najwyższej klasy aparat RTG i USG. Wdrożono system informatyczny umożliwiający elektroniczny obieg skierowań i wyników badań. Uruchomiono też poradnię leczenia bólu i zakupiono aparat do termolezji.

Wartość projektu wyniosła 2,4 mln euro z czego 2,2 mln stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Fundując nagrodę im. Grzegorza Palki Liga Krajowa chce uhonorować jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego samorządu terytorialnego, tragicznie zmarłego prezydenta Łodzi – Grzegorza Palkę.

Grzegorz Palka – pierwszy prezydent Łodzi w III RP, położył nieocenione zasługi w organizowaniu od podstaw wspólnoty samorządowej w drugim co do wielkości mieście w Polsce. W latach 1990-1994 kierował pracami Zarządu największej polskiej gminy, która znajdowała się wówczas w szczególnie trudnych warunkach społeczno-ekonomicznych.

Image

Nie tylko Łódź, ale cała społeczność samorządowa zawdzięcza mu wiele oryginalnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych. Zabiegał m.in. o poszerzenie uprawnień samorządu terytorialnego i szans rozwojowych wspólnot lokalnych w Polsce.

Nagroda im. Grzegorza Palki – czyli Samorządowy Oskar, to szczególny wyraz uznania wszystkich środowisk i opcji dla jego dokonań tak lokalnych jak i krajowych: od fundamentalnych zmian ustrojowych po daleki i realny proces decentralizacji i odrodzenia samorządu terytorialnego (z rzeczywistą samodzielnością, źródłami finansowania zadań przekazywanych samorządom).

Z okazji odznaczenia, tygodnik „Warto Wiedzieć” przeprowadził wywiad ze starostą Snarskim.

Powrót na początek strony