Sto pięćdziesiąta rocznica wybuchu powstania styczniowego

Dwudziestego drugiego stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe – obok powstania listopadowego największy zryw niepodległościowy Polaków w XIX w., obejmujący swym zasięgiem tereny zaboru rosyjskiego. Z bronią w ręku walczyło i aktywnie działało na rzecz powstańców ok. 200 tys. osób. Stoczono ponad tysiąc bitew i potyczek, ale powstanie zakończyło się klęską, która przyniosła okrutne represje ze strony władz carskich. Tysiące Polaków zesłano na Sybir i skazano na śmierć, skonfiskowano wiele majątków szlacheckich, skasowano klasztory i zamknięto kościoły.

Ilustracja do artykułu 130122-150_rocznica1.jpg

Liczne starcia powstańcze miały miejsce także na terenie powiatu bielskiego. Powstańcy walczyli pod m.in. pod Andryjankami, Strablą, Mulawiczami, Topczewem i Brześcianką.

zdjęcie: 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego

W 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim oddali hołd powstańcom z 1863 roku. Sekretarz powiatu Ryszard Anusiewicz i pracownicy Starostwa złożyli wiązankę i zapalili znicze na mogile powstańczej znajdującej się w okolicy Stryk i Brześcianki. Tu właśnie 3 maja 1863 r. carska żandarmeria schwytała w pułapkę i rozbiła oddział Franciszka Latkowskiego, przechodzący spod Siemiatycz do Puszczy Knyszyńskiej.

zdjęcie: 150. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Powrót na początek strony