„Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” – edycja XI międzynarodowa

Po śmierci Jana Pawła II w 2005 roku Muzeum w Bielsku Podlaskim postanowiło złożyć hołd wielkiemu Polakowi organizując pierwszy konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Okazało się, że potrzeba przypominania życia i nauki papieża, była tak wielka, że inicjatywa z jednorazowej przerodziła się w cykliczną i do dzisiaj jest hołdem oraz formą pamięci o Janie Pawle II i wartościach, które reprezentował.

Ilustracja do artykułu praca01.jpg

Przez ostatnią dekadę konkurs plastyczny „Święty Jan Paweł II w oczach dziecka” wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Muzeum w Bielsku Podlaskim. Początkowo niewielka inicjatywa o zasięgu powiatowym, z czasem zyskała większe grono sympatyków, obejmując swoim zasięgiem diecezję drohiczyńską, a od 2010 roku całą Polskę. W 2016 roku organizatorzy konkursu: Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Dekanat Bielski postanowili rozszerzyć jego formułę. Zgodnie stwierdzono, że nadszedł czas, aby wypłynąć na głębię zapraszając do udziału dzieci i młodzież z całego świata. W związku z tym wyrażamy naszą radość z faktu, że jedenasta edycja konkursu, inspirowana myślą: Jan Paweł II – Bądźcie świadkami miłosierdzia, była pierwszą skierowaną do wszystkich młodych ludzi w każdym zakątku świata.

W obrazach nadsyłanych w tym roku zauważamy liczne nawiązania do uczynków miłosierdzia względem bliźnich, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są ubodzy, chorzy czy trafili do więzienia. Święty Jan Paweł II towarzyszy tym „najmniejszym” i daje natchnienie innym do czynienia miłosierdzia. Z prac uczestników tegorocznej edycji konkursu, za sprawą Miłosierdzia bije wszechobecny optymizm będący przeciwwagą dla bezdusznej rzeczywistości świata. Gratulujemy nagrodzonym, wyróżnionym oraz wszystkim uczestnikom. Dziękujemy każdej i każdemu z Was za czas, pracę i serce włożone w wykonanie tych pięknych dzieł!

Na konkurs wpłynęło 1591 prac z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Komisja po rozpatrzeniu wszystkich prac jednogłośnie przyznała nagrody.


Kategoria I. Przedszkola

praca: Nagroda I, Milena Stelmaszczyk, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu, opiekun Agnieszka Borkowska

Nagroda I, Milena Stelmaszczyk, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu,
opiekun Agnieszka Borkowska

 

praca: Nagroda II, Izabela Mańko, Zespół Szkół w Białce, opiekun Lucyna Stolarczyk

Nagroda II, Izabela Mańko, Zespół Szkół w Białce, opiekun Lucyna Stolarczyk

 

praca: Nagroda III, Franciszek Księżopolski, Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim, opiekun Elżbieta Jasieńczuk

Nagroda III, Franciszek Księżopolski, Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim,
opiekun Elżbieta Jasieńczuk

 

Wyróżnienia
Oliwia Gorzelak, Kłobuck, opiekun Magdalena Gorzelak
Amelia Hedwig, Niepubliczne Przedszkole Galicyjskie w Nowym Sączu, opiekun Justyna Łukasik
Jagoda Jurasz, Samorządowe Przedszkole w Przecławiu, opiekun Agnieszka Borkowska
Waleria Krawec, Dolińska Szkoła Profilowana I-III st. nr 6 (Ukraina), opiekun Ludmyła Krawec
Oskar Szkolnik, Zespół Szkół w Białce, opiekun Agnieszka Kapczuk


Kategoria II. Klasy I-III, szkoły podstawowe

praca: Nagroda I, Filip Wargowiak, Szkoła Podstawowa Fundacji Oświatowej Nasza Szkoła w Łodzi, opiekun Grażyna Dorosz-Pułko

Nagroda I, Filip Wargowiak, Szkoła Podstawowa Fundacji Oświatowej
„Nasza Szkoła” w Łodzi, opiekun Grażyna Dorosz-Pułko

 

praca: Nagroda II, Honorata Oleksiejuk, Szkoła Podstawowa nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie, opiekun Jolanta Mazur

Nagroda II, Honorata Oleksiejuk, Szkoła Podstawowa nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie,
opiekun Jolanta Mazur

 

praca: Nagroda III, Piotr Kozioł, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej, opiekun Halina Kozioł

Nagroda III, Piotr Kozioł, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Ocieckiej,
opiekun Halina Kozioł

 

Wyróżnienia
Zbigniew Kosiński, Zespół Szkół w Drohiczynie, opiekun s. Anna Rogulska
Artem Ostasz, Dolińska Szkoła Profilowana I-III st. nr 6 (Ukraina), opiekun Halina Maznyczka
Oliwia Przystup, Szkoła Podstawowa nr 2 im. kpt. Władysława Wysockiego w Bielsku Podlaskim, opiekun Barbara Teresa Galicka
Dominik Oliwier Strociak, Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie, Szkoła Filialna w Sochoniach, opiekunowie: Bogumiła Sobieszuk, ks. Jerzy Marcin Sokołowski


Kategoria III. Klasy IV-VI, szkoły podstawowe

praca: Nagroda I, Anna Wróblewska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim, opiekunowie: Marzena Rzepniewska, Beata Niewińska

Nagroda I, Anna Wróblewska, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Szarych Szeregów
w Bielsku Podlaskim, opiekunowie: Marzena Rzepniewska, Beata Niewińska

 

praca: Nagroda II, Julia Raczyńska, Szkoła Podstawowa w Sobolach, opiekun Danuta Przysiadka

Nagroda II, Julia Raczyńska, Szkoła Podstawowa w Sobolach, opiekun Danuta Przysiadka

 

praca: Nagroda III, Emanuela Turska, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie, opiekunowie Iwona Turska, Katarzyna Stanuch

Nagroda III, Emanuela Turska, Szkoła Podstawowa nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie,
opiekunowie: Iwona Turska, Katarzyna Stanuch

 

Wyróżnienia
Dawid Gulbicki, Szkoła Podstawowa im. Czesława Miłosza w Pakienie (Litwa), opiekun Natalia Rodź
Magdalena Ostrzyżek, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie, opiekun Danuta Przysiadka
Bartosz Rogoziński, Szkoła Podstawowa w Sobolach, opiekun Danuta Przysiadka
Wiktoria Strzałka, Zespół Szkół w Brzeźnicy im. Jana Pawła II, opiekun Agnieszka Duda Amelia Walatek, Szkoła Podstawowa w Lutomi Dolnej, opiekun Piotr Pieczątkiewicz
Aleksandra Walkowska, Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Lipnie, opiekun Justyna Sędłak


Kategoria IV. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

praca: Nagroda I, Zuzanna Musioł, Zespół Szkół Publicznych w Międzyborowie, opiekun Katarzyna Suchecka-Węgier

Nagroda I, Zuzanna Musioł, Zespół Szkół Publicznych w Międzyborowie,
opiekun Katarzyna Suchecka-Węgier

 

praca: Nagroda II, Angelika Kołodziej, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Konstantynowie Łódzkim, opiekun Zbigniew Kołodziej

Nagroda II, Angelika Kołodziej, Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi
w Konstantynowie Łódzkim,
opiekun Zbigniew Kołodziej

 

praca: Nagroda III, Alicja Witkowska, Galeria Ogród Sztuki w Konstantynowie Łódzkim, opiekun Wiesława Przybyło-Cieślik

Nagroda III, Alicja Witkowska, Galeria Ogród Sztuki w Konstantynowie Łódzkim,
opiekun Wiesława Przybyło-Cieślik

 

Wyróżnienia
Konrad Czeglik, Szkoła średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie (Litwa), opiekun Sandra Walewicz
Karolina Parys, Zespół Szkół w Brzeźnicy im. Jana Pawła II, opiekun Agnieszka Duda
Nikodem Sienkiewicz, Zespół Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach, opiekun Barbara Cudo
Anna Szyndrowska, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim, opiekun Dorota Czerniawska
Alicja Wiśniewska, Zespół Szkół w Złejwsi Wielkiej, opiekun Alicja Żelazek


Kategoria V

praca: Nagroda I, Mateusz Turowski, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, opiekun Joanna Turowska

Nagroda I, Mateusz Turowski, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II
w Bielsku Podlaskim, opiekun Joanna Turowska

 

praca: Nagroda II, Małgorzata Kozłowska, ZSS w Bielsku Podlaskim, opiekun J. Turowska

Nagroda II, Małgorzata Kozłowska, ZSS w Bielsku Podlaskim,
opiekun J. Turowska

 

praca: Nagroda III, Natalia Rżany, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. św. Jadwigi Królowej w Mielcu, opiekun Kinga Wiktor

Nagroda III, Natalia Rżany, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
im. św. Jadwigi Królowej w Mielcu, opiekun Kinga Wiktor

 

Wyróżnienia
Wojciech Czerkies, SOSW w Mielcu, opiekun Renata Bieś
Łukasz Mączka, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu, opiekun Jowita Greczner
Natalia Padykuła, SOSW w Mielcu, opiekun Kinga Wiktor
Eryk Radłowski, SOSW w Mielcu, opiekun Mariola Jurek
Oktawia Wyrzykowska, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Firleju, opiekun Barbara Barszczyk


Etap diecezjalny

Kategoria I. Przedszkola

Nagrody
Florian Gudwański, Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim, opiekun Iwona Owerczuk, Elżbieta Osipiuk
Anna Murawska, Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim, opiekun Jolanta Łachecka
Zuzanna Walendziak, Przedszkole nr 3 w Bielsku Podlaskim, opiekun Danuta Rytel

Wyróżnienia
Hanna Krasowska, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łubinie Kościelnym, opiekun Barbara Łobasiuk
Malina Malinowska, Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim, opiekun Beata Wyłuda
Zuzanna Piktel, Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim, opiekun Diana Cetra
Karolina Rzepniewska, Przedszkole nr 5 Krasnala Hałabały w Bielsku Podlaskim, opiekun Beata Niewińska
Liwia Szachowicz, Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim, opiekun Renata Sęk


Kategoria II. Klasy I-III, szkoły podstawowe

Nagrody
Aleksandra Gudwańska, Szkoła Podstawowa nr 5, opiekun Regina Rzepniewska
Dominika Koc, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bielsku Podlaskim, opiekun B. T. Galicka
Julia Perkowska, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun Agnieszka Bosiacka

Wyróżnienia
Maria Anasińska, Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym, opiekun Dorota Golińska
Maja Czarnecka, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, opiekun Maria Murawska
Szymon Mateuszuk, Szkoła Podstawowa nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun R. Rzepniewska
Klaudia Tyszka, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Węgrowie, opiekun s. Katarzyna Chmielnicka
Julia Żabińska, Świetlica Socjoterapeutyczna Arka przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bielsku Podlaskim, opiekun Maria Kondrat


Kategoria III. Klasy IV-VI, szkoły podstawowe

Nagrody
Natalia Jankowska, Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu, opiekun Maria Murawska
Milena Kosińska, Zespół Szkół w Drohiczynie, opiekun Marek Kosiński
Hubert Piórkowski, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, opiekun Beata Jaroszko
Szymon Wysocki, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, opiekun Barbara Oleksiuk

Wyróżnienia
Paulina Kozłowska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Bielsku Podlaskim, opiekun M. Rzepniewska, s. Zofia Lisek
Zuzanna Walczuk, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bielsku Podlaskim, opiekun s. Katarzyna Byszuk
Aleksandra Żarska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Bielsku Podlaskim, opiekun s. K. Byszuk


Kategoria IV. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Nagrody
Wiktoria Piórkowska, ZS w Bielsku Podlaskim, opiekun Agnieszka Bosiacka
Aneta Sochaczewska, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, opiekun ks. Wojciech Wysocki

Wyróżnienia
Zuzanna Chmielewska, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Pawła Kamińskiego w Sokołowie Podlaskim, opiekunowie: Małgorzata Świskowska, Elżbieta Filipczuk, Jolanta Celińska
Klaudia Kunicka, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku, opiekun Dorota Krystosiak
Estera Mioduszewska, Publiczne Gimnazjum w Grodzisku, opiekun Dorota Kobus


Kategoria V

Nagrody
Mateusz Fic, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Węgrowie, opiekun Ewa de Gerlache
Weronika Leśko, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, opiekun Kamila Muśko-Parfieniuk
Roksana Malinowska, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, opiekun Grażyna Jarosz
Sylwia Sidorowicz, ZSS w Bielsku Podlaskim, opiekun J. Turowska
Krzysztof Wojciuk, ZSS w Bielsku Podlaskim, opiekun J. Turowska

Honorowy patronat
JE Biskup Drohiczyński Tadeusz Pikus
Instytut Teologii Pastoralnej i Katechetyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Fundacja Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło nowego tysiąclecia"
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński
Starosta Bielski Sławomir Jerzy Snarski
Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski


Organizatorzy
Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie
Dekanat Bielski

Sponsorzy

grafika: sponsorzy

Maria Koc, Wicemarszałek Senatu RP
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w Białymstoku
Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
Urząd Miasta Bielsk Podlaski
Urząd Gminy Brańsk

 

Alina Dębowska, Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim

Aktualności

Powrót na początek strony