Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Wiosną 2015 roku wzięliśmy udział w konkursie Euroscola PL2015 organizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Zadanie konkursowe polegało na nakręceniu filmu na jeden z zaproponowanych tematów. My wybraliśmy temat „Unia Europejska w twojej miejscowości, regionie, życiu”. Nagrodami w konkursie były dofinansowane wyjazdy w roku szkolnym 2015/2016 do Strasburga na spotkania Euroscoli w siedzibie Parlamentu Europejskiego.

Ilustracja do artykułu 160524-uczniowie_ii_lo01.jpg

Udało się! Dziesiątego czerwca 2015 roku otrzymaliśmy wiadomość, że decyzją komisji złożonej z pracowników Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce nasza szkoła znalazła się w gronie zwycięzców konkursu.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

W dniach 9-15 maja 2016 r. wyruszyliśmy wraz z nauczycielami – p. Katarzyną Ignatiuk, p. Iwoną Czyżyk i p. Włodzimierzem Wawulskim – we wspaniałą podróż do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Do pokonania mieliśmy ok. 1500 km. Postanowiliśmy to wykorzystać i zwiedzić europejskie państwa, przez które przejeżdżaliśmy.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Pierwszym miastem, które zwiedzaliśmy, był Wiedeń. W tej tętniącej życiem austriackiej stolicy mieliśmy okazję przebywać w Muzeum Historii Sztuki. Zobaczyliśmy tam dzieła światowej sławy malarzy, m.in. Caravaggia, Petera Paula Rubensa, Diego Velázqueza i Rembrandta. Będąc w Wiedniu, obowiązkowo należy udać się na Stare Miasto – my również tam byliśmy. To miejsce oczarowało nas. Kręte uliczki, katedra św. Szczepana i Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej to tylko niektóre punkty, które tworzą niesamowitą atmosferę – dzięki temu poczuliśmy się jak w bajce. Nasz zachwyt wzbudził także pałac Schönbrunn, w którym w przeszłości mieszkał cesarz Franciszek Józef z żoną Elżbietą Bawarską, znaną także jako Sissi.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Kolejnym wyjątkowym miastem na naszej trasie było Monachium. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od niesamowitego stadionu piłkarskiego Allianz Arena. Mieliśmy możliwość obejrzeć murawę zarówno z miejsc dla kibiców, jak i ze stanowisk przeznaczonych dla dziennikarzy. Byliśmy również w sali, w której po każdym meczu odbywają się konferencje prasowe. Jednak najwięcej pozytywnych emocji wzbudził w nas pobyt w szatni i siłowni piłkarzy klubu Bayern Monachium. Bardzo zadowoleni kontynuowaliśmy podróż przez Monachium – urokliwe niemieckie miasto. Następnym punktem było Muzeum Techniki, w którym pogłębiliśmy swoją wiedzę z zakresu wielu dziedzin nauki i techniki. Obejrzeliśmy wystawy poświęcone m.in. geodezji, farmacji, astronomii, fizyce, informatyce, środowisku przyrodniczemu i instrumentom muzycznym. Dalej udaliśmy się na monachijską starówkę – miejsce pełne turystów z całego świata, którzy przybyli, by podziwiać tamtejsze perły architektury, np. neogotycki Nowy Ratusz.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Kolejny dzień również dostarczył nam wielu wrażeń, gdyż na własne oczy ujrzeliśmy budowlę, która stała się inspiracją Walta Disneya – mowa o zamku Neuschwanstein. Budowla wznosi się na szczycie stromego, skalistego wzgórza porośniętego ciemnym lasem nad przełomem rzeki Pöllak.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień i dojechaliśmy do głównego celu naszej podróży – urokliwego miasta Strasburg, położonego przy granicy francusko-niemieckiej. W Parlamencie Europejskim mieliśmy okazję spotkać młodzież z kilkunastu europejskich państw, co pozwoliło na wykorzystanie w praktyce naszej znajomości języków obcych. Będąc w głównej sali obrad, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi europosłowie – głosowaliśmy w sondażu i mogliśmy zadawać pytania na temat współczesnych problemów, z którymi boryka się Unia Europejska. Odpowiedzi udzielał nam europoseł Édouard Martin. Pracowaliśmy również w międzynarodowych grupach, których zadaniem było wypracowanie odpowiednich sugestii i pomysłów na poprawę sytuacji w UE. Dyskutowaliśmy m.in. na temat przyszłości Europy, jej wartości, migracji oraz pracy młodych ludzi.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Po Strasburgu przyszedł czas na Stuttgart i Muzeum Mercedesa. Muzeum jest fantastyczne. Ekspozycja znajduje się na dziewięciu piętrach, a zwiedzanie zaczyna się od ostatniego piętra. Aby się na nie dostać, należy wsiąść do futurystycznej windy, dzięki której przenosimy się w czasie aż do samych początków motoryzacji. Po wyjściu z windy zaczynamy zwiedzanie od pierwszego pojazdu Karla Benza i, schodząc w dół, poznajemy całą historię firmy Mercedes.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

Z pewnością każdy z nas zaliczy wyjazd do bardzo udanych. Zwiedziliśmy wspaniałe miejsca, poznaliśmy interesujących ludzi, sprawdziliśmy znajomość języków obcych i zdobyliśmy niezwykłe doświadczenie. Podczas pobytu za granicą, a przede wszystkim w Parlamencie Europejskim, staraliśmy się docenić każdą spędzoną tam chwilę, gdyż zdawaliśmy sobie sprawę, że taki wyjazd jest wyjątkowy i zdarza się tylko raz w życiu.

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

zdjęcie: Uczniowie II LO z BJN w europarlamencie

 

Urszula Śliwko, zdjęcia Jarosław Iwaniuk

Powrót na początek strony