Wizyta młodzieży z Weimaru i Arnstadt

Pierwszego sierpnia br. w bielskim Starostwie odbyło się spotkanie z grupą niemieckiej młodzieży z Weimaru i Arnstadt oraz goszczącą ich młodzieżą polską. W ramach programu „Experience history - Building Democratic Europe Together” (wspólne budowanie demokratycznej Europy poprzez poznawanie historii), w ubiegłym roku do Weimaru wyjechała grupa młodzieży z prawosławnej parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Teraz młodzi Niemcy, członkowie wspólnoty Kościoła ewangelicko-luterańskiego, przybyli na tydzień do Bielska Podlaskiego. W projekcie uczestniczyło dziewięć osób z Niemiec oraz 13 z Polski.

Ilustracja do artykułu 20140801-wizyta1.jpg

Wicestarosta bielski Piotr Bożko powitał gości, a następnie przedstawił główne sfery działalności i osiągnięcia samorządu powiatowego. Dzięki jednoczesnej prezentacji wizualnej młodzież poznała najciekawsze walory powiatu bielskiego w dziedzinie zabytków, kultury i gospodarki. Pełniący funkcję burmistrza Jarosław Borowski w swoim wystąpieniu skupił się na historii i promocji współczesnego miasta Bielska Podlaskiego. Ks. prot. Andrzej Mińko, jako organizator wizyty, podkreślił znaczenie budowania więzi wspólnoty pomiędzy narodami Europy, czemu służy realizowana od dwóch lat wymiana młodzieży. W tym roku młodzi ludzie z Niemiec i Polski spotkali się w Polsce w 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej, która rozpoczęła wielką i tragiczną kartę historii Europy w XX wieku. W programie wizyty były wspólne rozmowy, dyskusje, zwiedzanie zabytków kultury oraz miejsc sakralnych. Oprócz tego młodzież wspólnie sprzątała cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich w Orzechowiczach.

zdjęcie: Wizyta młodzieży z Weimaru i Arnstadt

Młodzi Niemcy i ich opiekunowie w samych superlatywach wyrażali się o tutejszej gościnności i chwalili sobie pobyt w naszych pięknych stronach. Kilku z nich wyraziło nawet życzenie pozostania tutaj. Spośród lokalnych przysmaków szczególne uznanie zdobyły sobie pierogi.

zdjęcie: Wizyta młodzieży z Weimaru i Arnstadt

Wszyscy przybyli otrzymali od starosty i burmistrza promocyjne upominki. Należy mieć nadzieję, że pobyt niemieckiej młodzieży przyczyni się do przełamywania wzajemnych barier i obalania stereotypów, a po powrocie do domu młodzież stanie się ambasadorem dobrego wizerunku powiatu bielskiego i jego stolicy.

Powrót na początek strony