Wizyta na Ukrainie

Na zaproszenie przewodniczącego Państwowej Administracji Rejonu Lubomelskiego, na Ukrainie gościła delegacja Powiatu Bielskiego.

Ilustracja do artykułu 130625-wizyta01.jpg

Spotkanie w siedzibie rejonu (starostwa) lubomelskiego. Od lewej: starosta Sławomir Jerzy Snarski,
przewodniczący Państwowej Administracji Oleksandr Hryhorowycz Dziaduk, wicestarosta Piotr Bożko,
wiceprzewodniczący Rady Rejonowej Walery Furmanjuk

W dniach 20-21 czerwca br. starosta Sławomir Jerzy Snarski i wicestarosta Piotr Bożko przebywali na Ukrainie w powiecie lubomelskim (województwo wołyńskie). W czasie wizyty doszło do spotkania z przedstawicielami władz rejonu – Oleksandrem Hryhorowyczem Dziadukiem, przewodniczącym Państwowej Administracji Rejonu Lubomelskiego, oraz Walerijem Furmaniukiem, wiceprzewodniczącym Rady Rejonowej, a także z dyrekcją szpitala w Lubomlu i Szacku.

Obecnie Szpital Rejonowy w Lubomlu wspólnie z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim uczestniczy w projekcie pn. „Rozwój współpracy transgranicznej w celu poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa z powiatu bielskiego i rejonu lubomelskiego poprzez programy promocji zdrowia i profilaktyki z zakresu chorób onkologicznych i gruźliczych”. Wartość projektu opiewa na około 2 mln 390 tys. euro.

zdjęcie: Szpital Rejonowy w Lubomlu

Szpital Rejonowy w Lubomlu

Podczas wizyty dyskutowano na temat perspektyw dalszej współpracy pomiędzy powiatem bielskim a rejonem lubomelskim, w tym możliwością aplikowania we wspólnych projektach unijnych o pozyskanie środków na różnego rodzaju przedsięwzięcia w zakresie promocji i ochrony zdrowia, kultury, oświaty, edukacji i sportu.

Dwudziestego pierwszego czerwca starostowie wspólnie z władzami rejonu lubomelskiego złożyli wieniec pod pomnikiem ofiar rzezi, jakiej 30 sierpnia (podawana jest też data 29 sierpnia) 1943 r. dokonał kureń (batalion) Ukraińskiej Powstańczej Armii na mieszkańcach wsi Ostrówki i Wola Ostrowiecka. Wskutek tej akcji zostało zamordowanych ponad 1100 osób.

zdjęcie: Na cmentarzu w Ostrówkach

Na cmentarzu w Ostrówkach

zdjęcie: Na cmentarzu w Ostrówkach

zdjęcie: Na cmentarzu w Ostrówkach

zdjęcie: Na cmentarzu w Ostrówkach

zdjęcie: Cmentarz w Ostrówkach

zdjęcie: Cmentarz w Ostrówkach

zdjęcie: Cmentarz w Ostrówkach

zdjęcie: Cmentarz w Ostrówkach

zdjęcie: Cmentarz w Ostrówkach

Powrót na początek strony