X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

W dniach 28-30 czerwca br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim odbył się jubileuszowy X zjazd absolwentów. Na spotkanie przybyło 350 wychowawców i wychowanków najstarszego bielskiego liceum. Najliczniejszą grupę stanowili maturzyści, którzy egzamin dojrzałości zdawali w latach 60.

Ilustracja do artykułu 130710-x_zjazd01.jpg

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

Sobotnie uroczystości rozpoczęto nabożeństwem w cerkwi św. Michała Archanioła. Następnie została odprawiona msza święta w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Po mszy, w asyście orkiestry dętej, uczestnicy uroczystości przemaszerowali do gmachu szkoły, gdzie w hali sportowej odbyła się jubileuszowa gala.

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

Na uroczystość przybyło wielu zaszczytnych gości: Walenty Korycki – marszałek województwa podlaskiego, Sławomir Jerzy Snarski – starosta bielski, Piotr Bożko – wicestarosta, Eugeniusz Berezowiec – burmistrz miasta Bielsk Podlaski, Kazimierz Henryk Leszczyński – przewodniczący Rady Miasta w Bielsku Podlaskim, ks. Mitrat Leoncjusz Tofiluk – dziekan bielski, ks. prał. dr Ludwik Olszewski, Anatol Grzegorz Tymiński – naczelnik Wydziału Oświaty, Spraw Społecznych i Rozwoju Lokalnego w Starostwie Powiatowym w Bielsku Podlaskim, Barbara Pietraszuk – przedstawiciel Podlaskiego Kuratora Oświaty, dyrektorzy szkół bielskich, Rada Pedagogiczna I LO, wychowawcy, wychowankowie i absolwenci.

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

Podczas uroczystości założycielowi szkoły – ks. dr. Franciszkowi Bronisławowi Zaleskiemu – nadano tytuł honorowego obywatela miasta Bielsk Podlaski.

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

Starosta Snarski w swoim wystąpieniu z okazji jubileuszu pogratulował szkole osiągnięć oraz podkreślił jej miejsce i rangę w powiecie. Zauważył, iż dzięki temu, że Powiat inwestuje w swoje szkoły, uroczystości z okazji X zjazdu absolwentów mogły odbyć się w nowo termomodernizowanej auli. Starosta poinformował także, iż Zarząd Powiatu z okazji zjazdu przekazał szkole kwotę 10 tys. zł. na zakup sprzętu multimedialnego – w tym tablicy interaktywnej – na potrzeby dydaktyczne. Na zakończenie starosta wyraził nadzieję, że kolejny zjazd odbędzie się w nowej hali sportowej.

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

W sobotni wieczór uczestnicy zjazdu wzięli udział w balu zorganizowanym w gmachu szkoły. Zjazdowicze wspominali szkolne lata i bawili się do białego rana.

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

W niedzielę w bazylice poświęcona została tablica upamiętniająca ks. Zaleskiego.

zdjęcie: X zjazd absolwentów I LO w Bielsku Podlaskim

W uroczystości udział wziął minister Olgierd Dziekoński. Mszę celebrował ks. dr Antoni Pacyfik Dydycz, biskup drohiczyński.