Narodowe Święto 3 Maja

Tegoroczne obchody Narodowego Święta 3 Maja podobnie jak przed rokiem obchodzone były w powiecie bielskim z zachowaniem środków bezpieczeństwa i dystansu społecznego. Nie minęło bowiem zagrożenie spowodowane epidemią koronawirusa.

Ilustracja do artykułu _DSC3413.JPG

Starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski składa wieniec pod pomnikiem Niepodległości Polski

Unikanie uroczystych celebracji, zgromadzeń i imprez sprawiły, iż 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja przybrała bardziej religijny charakter, skupiając się na modlitwach za Ojczyznę w bielskich świątyniach.

nabożeństwo w cerkwi

Nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim

Narodowe Święto 3 Maja zbiegło się ze świętami Wielkanocy obchodzonymi w Cerkwi prawosławnej. Świąteczny dzień rozpoczęło nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała, odprawione przez dziekana bielskiego ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka. Obecni na nim byli przedstawiciele władz powiatu bielskiego i miasta Bielska Podlaskiego: wicestarosta Piotr Bożko, burmistrz miasta Jarosław Borowski i jego zastępca Bożena Zwolińska.

Kwiaty pod pomnikiem Niepodległości Polski składają wicestarosta Piotr Bożko oraz delegacja władz Bielska Podlaskiego

Kwiaty pod pomnikiem Niepodległości Polski składają wicestarosta Piotr Bożko oraz delegacja władz Bielska Podlaskiego

– Dzisiejszy dzień, święto narodowe jest błogosławieństwem Bożym – mówił do uczestników nabożeństwa ks. Tofiluk. – Niech to trwa, żeby Bóg chronił nasz kraj i obdarzał swoją miłością i również natchnął nas tym, abyśmy rozumieli jego intencje, jego naukę i jego miłość do nas.

Po zakończonym nabożeństwie w cerkwi wicestarosta Piotr Bożko towarzyszył burmistrzowi Borowskiemu i jego zastępcy przy składaniu kwiatów pod pomnikiem Niepodległości Polski.

Kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożył starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

Kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożył starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

We mszy św. za Ojczyznę uczestniczył starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

We mszy św. za Ojczyznę uczestniczył starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski

Kolejnym wydarzeniem tego dnia była msza św. w intencji Ojczyzny w bazylice Narodzenia NMP i św. Mikołaja. Koncelebrowali ją dziekan bielski ks. Ryszard Zalewski oraz ks. Mateusz Roguski. Wśród jej uczestników znalazł się starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski, a przybyło na nią wielu mieszkańców miasta i powiatu. Starosta po zakończonej mszy złożył kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II oddając hołd wielkiemu Polakowi, który szczególnie zatroskany był o dziedzictwo Konstytucji 3 Maja. Następnie starosta złożył wieniec pod pomnikiem Niepodległości Polski.

wieniec pod pomnikiem Niepodległości Polski

pomnik Niepodległości Polski

Tego dnia mieszkańcy powiatu celebrowali Narodowe Święto 3 Maja w wielu miejscach, uczestnicząc w nabożeństwach w intencji Ojczyny, składając wieńce i wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej, wieszając na swych domach narodowe flagi. W przededniu święta apelował o to starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski w opublikowanej na stronie internetowej powiatu odezwie. – Zwracam się do Was z prośbą, abyśmy nie zapomnieli o doniosłych wydarzeniach sprzed 230 lat. Uczcijmy je godnie, ze świadomością, iż to właśnie Konstytucji 3 Maja nie tylko my – Polacy, ale i inne narody zawdzięczają postęp w rozwoju idei nowoczesnego państwa, zapewniającego bezpieczeństwo i właściwą opiekę zdrowotną. Pamiętając o tym wywieśmy flagi narodowe, złóżmy wiązanki kwiatów pod pomnikami i wdzięczną pamięcią wspomnijmy twórców wielkiej ustawy zasadniczej.

 

pd

Powrót na początek strony