Wizyta prezydenta Dudy w II LO z BJN

Siódmego czerwca 2021 r. na zaproszenie mniejszości białoruskiej prezydent Andrzej Duda odwiedził Podlasie. Przebywał na Świętej Górze Grabarce, gdzie rozmawiał z przedstawicielami duchowieństwa na temat sytuacji wyznawców prawosławia w Polsce.

Ilustracja do artykułu Wizyta prezydenta Dudy w LO z BJN 640.jpg

Następnie udał się do Zaleszan, gdzie w 1946 roku oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzony przez Romualda Rajsa ps. „Bury” zamordował 16 osób. Prezydent złożył wieniec pod krzyżem upamiętniającym tragiczne wydarzenia. – To miejsce naznaczone cierpieniem, śmiercią Białorusinów – powiedział prezydent.

W II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim prezydent spotkał się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej.

Duda odniósł się do swojego pobytu w Zaleszanach. Prezydent stwierdził, że jest to miejsce mające niezwykle doniosłe znaczenie dla mieszkających w Rzeczypospolitej Białorusinów. – Miejsce naznaczone kiedyś cierpieniem, śmiercią Białorusinów mieszkających w Rzeczypospolitej, gdzie zginęli kiedyś ludzie, niewinne kobiety, dzieci. Zaleszany – modliłem się tam za tych, którzy zginęli, jako prezydent złożyłem wieniec pod krzyżem, który upamiętnia ofiary sprzed dziesięcioleci. To ważne jako element oddania szacunku, pamięci, to ważne także w duchowym aspekcie – abyśmy umieli wspólnie oddać hołd tym aspektom, które są istotne w sensie duchowym – powiedział prezydent.

Podczas wizyty w Liceum poruszone zostały również tematy dotyczące problemów w prowadzeniu edukacji i kłopotach organizacji pozarządowych.

 

II LO, fot. Sławomir Niedźwiecki

Powrót na początek strony