Przemysł

Powiat bielski stanowi prężnie rozwijający się region. Głównym centrum gospodarczym powiatu mającym potencjał i perspektywy dalszego rozwoju jest miasto Bielsk Podlaski.

Bielsk Podlaski, jako stolica powiatu, jest siedzibą instytucji powiatowych, służb i straży zapewniających mieszkańcom i istniejącym tu podmiotom gospodarczym bezpieczeństwo i niezbędne usługi socjalne, zdrowotne i kulturalne.

Liczącą się dziedzinę gospodarki w powiecie stanowi budownictwo, reprezentowane m.in. przez takie przedsiębiorstwa jak Danwood i Unibep. W zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego szeroko znana jest Bielmlek Spółdzielnia Mleczarska.

zdjęcie: Bielmlek

Bielmlek

Przetwórstwo rybne reprezentuje firma Suempol, która zajmuje się m.in. produkcją wyrobów z łososia. Większa część produkcji trafia na eksport, ale wyroby Suempolu są również obecne na rynku krajowym.

W Bielsku Podlaskim zlokalizowane są nowoczesne magazyny zbożowe o pojemności 33,5 tys. ton, będące własnością Elewarr sp. z o.o. w Warszawie.

W Bielsku swoją siedzibę ma firma De Facto – producent odzieży damskiej.

Na koniec 2006 roku w powiecie bielskim funkcjonowało ogółem (bez rolników indywidualnych) 3767 podmiotów gospodarczych, z czego 169 należało do publicznego sektora własności, a 3598 stanowiło własność prywatną (96 proc.). Ponad 60 proc. podmiotów gospodarki narodowej prowadzi działalność w Bielsku Podlaskim.

zdjęcie: Unibep

Unibep

Największymi pracodawcami wśród przedsiębiorstw są następujące firmy prowadzące działalność w Bielsku Podlaskim: Bielmlek (mleczarstwo), Arhelan (handel), PSS „Społem” (handel), Suempol (przetwórstwo rybne), Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Maksbud”, Danwood (budownictwo), Unibep (budownictwo), Fabryka Przyrządów i Uchwytów „Bison-Bial”, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bielsku Podlaskim, Energo (handel).

W 2011 roku w Koszkach na terenie gminy Orla otwarto zakład firmy Ikea Industry Poland produkujący płyty MDF dla koncernu Ikea, wytwarzającego meble. To najnowocześniejsza tego typu wytwórnia w Europie. Zakład zatrudnia ok. 250 osób.

W powiecie funkcjonuje około 600 sklepów, z czego ok. 40 proc. to sklepy spożywcze. W większości zlokalizowane są w miastach powiatu – Bielsku Podlaskim i Brańsku.

W grudniu 2010 r. „Kurier Poranny” opublikował ranking „Największe firmy Podlasia”. Brano w nim pod uwagę dane za 2009 r. takie jak: wielkość zatrudnienia, przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów, wyniki netto (zyski i straty) oraz wielkość aktywów netto. Wśród 250 przedsiębiorstw znalazło się też kilkanaście z terenu powiatu bielskiego, m.in.: Arhelan Burzyńscy, Danwood, Energo, Krex, Bielmlek, Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe „Maksbud”, Przedsiębiorstwo Komunalne w Bielsku Podlaskim, PSS „Społem” w Bielsku Podlaskim, Suempol, Unibep, Zakład Usługowo-Handlowo-Produkcyjny Pom-Serwis.

Newsletter

Powrót na początek strony